Підготовка фахівців зі спеціальності «Комп’ютеpна iнженеpiя» здійснюється в Чернівецькому університеті з 1987 р., коли на базі кафедри теоретичної фізики фізичного факультету було відкрито спеціальність «Електронно-обчислювальні машини, системи, комплекси і мережі» для підготовки інженерів-системотехніків. Цьому передувала значна підготовча робота. Насамперед, у 1983/84 н.р. у корпусі фізичного факультету було створено університетський обчислювальний центр, що потребував підготовки фахівців інженерного профілю. На його базі при кафедрі фізики твердого тіла створено наукову групу з моделювання фізичних процесів (доценти Остапович М.В., Козьмик В.Д. та ін.). Весною 1985 року для випускного курсу фізиків введено спецкурс з інформатики та обчислювальної техніки (лектор доц. Мельничук С.В.). На початку 1985/86 н.р. постало питання про необхідність відкриття нової спеціальності і в березні-травні 1986-го направлено на перепідготовку до Київського політехнічного інституту доцента кафедри теорфізики Юрія Бутковського. Водночас інша група викладачів почала плідну співпрацю з інститутом післядипломної освіти у Чернівцях з розробки навчальних освітніх програм з інформатики для вчителів і школярів середньої школи, які згодом були включені в шкільні навчальні плани у кількох союзних республіках колишнього СРСР. Освоювало нові потужності і виробництво обчислювальної техніки Чернівецьке виробниче об’єднання «Електронмаш», де також потрібні були інженери-системотехніки. Всі ці події і стали підґрунтям рішення МОН України про відкриття набору студентів (серпень 1987 р.), а згодом і спеціалізованої кафедри ЕОМ (1988 р.) у Чернівецькому державному університеті.
З 1 жовтня 1988 р. проведено зарахування/переведення викладачів і у структурі фізичного факультету почала повноцінно функціонувати кафедра електронно-обчислювальних машин (ЕОМ), яку очолив директор Чернівецького ВО «Електронмаш», кандидат техн. наук Зіновій Михайлецький. Першими викладачами кафедри ЕОМ стали молоді науковці – викладачі і співробітники кафедри теоретичної фізики, кандидати фіз.-мат. наук Василь Ніцович, Ігор Кроншевський, Ігор Кановський, Микола Борець, Юрій Бутковський, а науковими співробітниками – Микола Колесніков та Ірина Ткаченко. Одними з перших викладачів кафедри ЕОМ були також кандидати фіз.-мат. наук Михайло Остапович, Василь Федорук, Роман Мунтяну та В’ячеслав Тарновецький.
З 1993 р. обов’язки завідувача кафедри ЕОМ виконував доцент Михайло Остапович. У період 2000-2001 рр. кафедру очолював доктор фіз.-мат. наук, професор Захар Ковалюк.
У квітні 2001 р. ученою радою університету прийнято рішення про перейменування кафедри ЕОМ на кафедру комп’ютерних систем та мереж, а з 2002 р. її очолив доктор фіз.-мат. наук, лауреат Державної премії України професор Степан Мельничук, на той час проректор з наукової роботи, а згодом ректор (2005-2019 рр.) Чернівецького університету. З вересня 2015 року виконував обов’язки, а з 2020 року офіційно обіймає посаду звідувача кафедри кандидат фіз.-мат. наук, доцент Георгій Воробець.
Викладацький склад кафедри також постійно оновлювався. З перших випускників кафедри ЕОМ (1992 р.) були запрошені Сніжана Гімчинська, Юрій Чалапчій, Дмитро Режко, Олена Стець та Любомир Гультай (двоє останніх згодом захистили кандидатські дисертації).
З 2000 р. на кафедрі працювали випускники кафедри – асистенти Наталія Омельянюк і Василь Ляшкевич (у 2007 році захистив кандидатську дисертацію); у 2001-2004 рр. – кандидат фіз.-мат. наук, доцент Олександр Гімчинський; з 2002 р. – кандидати техн. наук (з 2010 р.), доценти Інна Яковлєва та Оксана Олар, асистенти Світлана Воропаєва (канд. техн. наук з 2012 р.), Ірина Лісовенко, Роман Макарчук; з 2003 р. – кандидат фіз.-мат. наук, доцент Георгій Воробець, з 2004 р. – професори Віталій Дейбук (доктор фіз.-мат. наук з 2005 р.) та Сергій Остапов (доктор фіз.-мат. наук з 2007 р.), доцент Сергій Баловсяк (доктор техн. наук з 2019 р.), кандидати фіз.-мат. наук, доценти Олександр Воробець та Юлія Танасюк, асистенти Лілія Д’яченко (канд. техн. наук з 2017 р.) і Олексій Рощупкін (канд. техн. наук з 2015 р.), асистенти Роман Рогов і Наталія Рощупкіна; у 2005-2012 рр. – асистенти Кузик Ю.М., Веселовський А.О.; з 2007 р. – асистент Валентина Гордіца; з 2008 р. – канд. техн. наук Наталія Іванущак; з 2010 р. – асистент Наталія Костенюк (Воробець); у 2010-2016 рр. – асистенти Микола Скрипський і Руслан Гуржуй; з 2011 р. – асистент Діана Вацек; з 2013 р. – асистент Христина Одайська (канд. тех. наук з 2020 р.), зав. лабораторією, а з 2022 р. асистент Олексій Пшеничний; з 2015 р. – канд. фіз.-мат. наук Костянтин Двірничук. Більше 10 років за сумісництвом на посаді доцента працює канд. фіз.-мат. наук Ярослав Гарабажів. Потужна команда завідувачів лабораторій та фахівців: Микола Кузь, Віталій Аугліс, Оксана Дашкевич, Марина Лучик, Надія Бєляєва, , Ігор Мосін, Олександр Дубовик та Олена Черних-Малімон.
Основні напрями наукових пошуків кафедри наразі окреслені темою “Реконфігуровні комп’ютерні засоби і системи багатомасштабної багатопараметричної ідентифікації та обробки інформації для кіберфізичних систем”. Останнім часом колектив кафедри щорічно публікує в закордонних і вітчизняних наукових виданнях 10-15 статей і понад 40 тез наукових доповідей, провідні фахівці беруть участь у роботі наукових шкіл і конференцій не тільки в Україні, а й за кордоном – Польщі, Франції, Італії, Німеччині та ін. Значних досягнень і публікацій у цитованих наукових виданнях мають доктори наук Степан Мельничук, Віталій Дейбук, Сергій Баловсяк, кандидати наук Георгій Воробець, Юлія Танасюк, Костянтин Двірничук. В 2014 році кандидат технічних наук, асистент Наталія Іванущак стала лауреатом премії Президента України для молодих вчених як співавтор наукової праці «Інформаційні технології моделювання процесів розвитку інфокомунікаційних та туристичних комплексів на основі фізичних аналогій».
У 2019 році доцент Сергій Баловсяк захистив докторську дисертацію зі спеціальності «Комп’ютерні системи та компоненти», присвячену багаторівневим методам цифрового оброблення сигналів. Під керівництвом Сергія Васильовича за тематикою цифрового оброблення зображень у 2020 році кандидатську дисертацію захистила асистент кафедри Христина Одайська.
З 20 лютого 2004 р. по серпень 2013 р. кафедра КСМ функціонувала у складі факультету комп’ютерних наук ЧНУ. Саме в цей період завдяки співпраці викладачів кафедри з провідними науковцями і навчальними закладами України (НТУУ «КПІ», завідувач кафедри системного програмування і спеціалізованих комп‘ютерних систем професор Володимир Тарасенко; НУ «Львівська політехніка», завідувач кафедри ЕОМ, професор Анатолій Мельник; Хмельницький національний університет, завідувач кафедри системного програмування професор Віктор Локазюк і професор Оксана Поморова; Тернопільський національний економічний університет, завідувач кафедри інформаційно-обчислювальних систем і управління, професор Анатолій Саченко та іншими) нового розвитку набула наукова робота кафедри. На кафедрі у 2006 році відкрито аспірантуру за спеціальністю 05.13.05 – комп‘ютерні системи та компоненти. За вказаний період викладачами і співробітниками кафедри захищено дві докторські та дев’ять кандидатських дисертацій.
З 2002 року на кафедрі функціонує міжнародна академія Cisco Networking Academy, на базі якої у 2006 році було створено навчально-науковий центр з мережевих телекомунікаційних технологій. Викладачі кафедри Наталія Омельянюк, Лілія Д’яченко і Юлія Танасюк здобули сертифікати CCNA, CCAI (інструктор Локальної академії Cisco), CCDA, CCNP Routing Implementing, CCNA Security, CCNA CyberOps, DevOps Associate та ін. Останніми роками підготовку за різними напрямками програми мережевих академій Cisco (CCNA, Programming Essentials in С++Python,, Cybersecurity, Linux Essentials, Introduction to Internet of Things та ін.) пройшли більше 400 слухачів і студентів університету, проведено курси для учасників АТО і школярів. Юлія Танасюк стала одним зі співавторів перекладу і підготовки матеріалів окремих курсів для їх викладання українською мовою. У 2018 році наша академія здобула статус Центру підготовки інструкторів, а у 2019 році стала Центром підтримки академій Cisco, які активно розвиваються на базі коледжів, гімназій та інших навчальних закладів.
Кафедра приділяє значну увагу формуванню якісного складу студентів. Робота ведеться зі школярами спеціалізованих шкіл, гімназій і ліцеїв, з якими заключено договори про співпрацю у рамках комплексів «школа-університет», а також з зі студентами коледжів, де працюють наші випускники і викладачі: Коледж ЧНУ, Індустріальний, політехнічний, кооперативний коледж в Чернівцях та в інших містах. Узгоджено наскрізні програми підготовки молодших спеціалістів ІТ спеціальностей у вказаних коледжах з університетською програмою спеціальності 123 – комп‘ютерна інженерія.
З 2013 року кафедра функціонує у складі відділу інформаційних технологій інституту фізико-технічних і комп‘ютерних наук в ЧНУ, а з 2016 року – розташована у 8 корпусі на вул. Рівненській, 14. Це дозволило оптимізувати навчальний процес, для чого використовуються наразі 8 комп‘ютерних класів (біля 100 комп‘ютерів), 4 з яких суміщені зі спеціалізованими лабораторіями, це зокрема – 2 лабораторії академії Cisco, лабораторія Інтернету речей і кіберфізичних систем, лабораторія архітектури комп‘ютерів і пристроїв зв‘язку з об‘єктами, а також два обчислювальні кластери на 20 і 6 ядер для високопродуктивних обчислювальних систем.
Кафедра активно співпрацює з ІТ-компаніями Чернівців, серед яких YuKon Software, AMC Bridge, Boteon, Solvd., Elogic, Brilliant IT, SoftServe, Datawiz.io, Sapient Pro, Datami, ASD, Inventor Soft, Sigma Software та багато інших. Завдяки співпраці з команією AMC Bridge та її матеріальній підтримці обладнано Центр інженерної розробки IT R&D CAD/CAM/CAE-systems із сучасним спеціалізованим апаратно-програмним забезпеченням для проектування CAD систем і введено спецкурс із 3D-програмування, максимально наближений до сфери діяльності фірми. Тісна співпраця також налагоджена з Центром робототехніки BOTEON. Викладачі та співробітники кафедри надають консультації і проводять апаратно-програмні розробки проектів спільно зі стейкхолдерами, а студенти проходять стажування, виробничу практику та працевлаштовуються. У 2018 року портал DOU опублікував Гід ІТ-спеціальностями ЧНУ, де наші студенти та випускники надали оцінку рівню підготовки, який вони здобули на кафедрі.
Студенти кафедри у складі команди відділу комп’ютерних технологій традиційно беруть участь у міжнародному робототехнічному конкурсі “Earth Rover”, на якому в 2011 році вибороли І місце, а в 2012 – 2018 рр. призові ІІ – ІІІ місця. Конкурс проводиться у м. Кишинів (республіка Молдова), де між собою змагаються студентські команди з України, Молдови і Румунії.
Студенти кафедри традиційно беруть участь у Міжнародному конкурсі “Hard & Soft” (м. Сучава, Румунія). У 2011 та 2013 роках у складі команди факультету отримували спеціальні призи за найкращу програмну складову конкурсного проекту, а в 2016 році стали переможцями цього престижного конкурсу. Також студенти вже традиційно стають призерами всеукраїнських студентських олімпіад, зокрема з дисципліни «Технічна діагностика комп‘ютерних систем і мереж», на якій в 2015 – 2019 роках виборювали 2-3 призові командні місця.
Кафедра КСМ, як колективний учасник громадської організації «Асоціація робототехніки», тричі – у 2011, 2012 і 2013 роках успішно забезпечувала організацію та проведення відкритого чемпіонату з перегонів автономних роботів «Roborace». Студенти кафедри регулярно беруть участь у цьому змаганні та займають призові місця.
Доцент Танасюк Юлія Володимирівна одержала стипендію в рамках Національної програми стипендій Словацької Республіки з підтримки обміну студентів, аспірантів, викладачів, дослідників та митців (SAIA) та пройшла наукове стажування в Лабораторії комп’ютерних мереж у Технічному університеті м. Кошице (Словаччина) у 2013 році, де проводила лекційні та практичні заняття з курсу CCNA, а також вивчала курс CCNA Security.
В рамках програми «Erasmus Mundus» викладачі кафедри з 2012 року проходили закордонне наукове стажування: асистент Микола Скрипський – в університеті імені Й. Кеплера, м. Лінц (Австрія), асистенти Олексій Рощупкін, Наталія Рощупкіна, Іон Грицку – в Ясському університеті ім. А. І. Куза, м. Ясси (Румунія), асистент Христина Одайська – в Політехнічному університеті Валенсії, м. Валенсія (Іспанія), асистент Світлана Воропаєва та доцент Сергій Баловсяк – у Технічному університеті прикладних наук, м. Любек, Німеччина.
За останні 9 років викладачі кафедри отримали грантову підтримку на виконання 3 Міжнародних проектів Європейського Союзу:
- 2013-2017 рр. – Model-Oriented Approach and Intelligent Knowledge-Based System for Evolvable Academia-Industry Cooperation in Electronic and Computer Engineering 544497 -TEMPUS-1-2013-1-UK-TEMPUS-JPHES / Модельно-орієнтований підхід та інтелектуальна система для еволюційного співробітництва академії та промисловості в сфері електронної та обчислювальної техніки. 544497-2013-UK-JPHES.
- 2016-2020 рр. – Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Application / Інтеренет речей: розробка навчальних програм для промисловості та гуманітарних застосувань (ERASMUS+ project “ALIOT” 573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP).
- 2018-2021 рр. – Digital competence framework for Ukrainian teachers and other citizens / Рамкова структура цифрових компетентностей для вчителів України та інших громадян (598236-EPP-1-2018-1-LT-EPPKA2-CBHE-SP).
Це дозволило значно покращити матеріальну базу кафедри, активізувати міжнародну співпрацю та наукові зв‘язки з іншими ЗВО України, а також підготувати навчально-методичні і наукові матеріали для відкриття освітньо наукової програми «Комп‘ютерна інженерія технологій інтернету речей і кіберфізичних систем».